Kinesio tape

Trendom posledných sa stalo tejpování, ktoré sa používa najmä pri športových výkonoch. Jedná sa o veľmi zaujímavú metódu, ktorá sa praktizuje jednak preventívne, jednak ako liečebná metóda pri už prodělávaném zranenia. Pri správnom používaní sú kinesio tape výborným nástrojom napríklad na odstránenie bolesti, ktorá už trvá potrebné dvadsať rokov a doteraz na ňu nič nezaberalo. Iným príkladom je používanie pre vylepšenie postavenie nôh a tým zlepšenie celkového kročného mechanizmu. Je veľa vecí, na ktoré má tejpování zásadný vplyv, avšak je ešte stále využívaný skôr sporadicky.

 

Pritom jeho používanie snáď ani nemôže byť jednoduchšie. Jedná sa o to, že iba oholíte pokožku, kam chcete tejp umiestniť, poriadne ju osušíte a tejp jednoducho nalepíte. Jeho funkcia spočíva v tom, že pri natiahnutí pokožky dochádza ik natiahnutie tejp. V okamihu, kedy sa ale pokožka vracia späť, dochádza ku zvrásnenie tejp. Pôsobia súčasne ako drobná ortéza, ale hlavne pri jeho zvrásnenie nedovolí elasticite pokožky, aby sa opäť normálne natiahla cez poškodené miesto. Tým, že je tu pokožka neprirodzene držaná v zvrásnený stave, dochádza k jej oddialenie od použitého svalu. Tým dochádza k podtlaku medzi kožou a svalom a tento podtlak zaisťuje podstatne vyššiu prekrvenie, než aké by bolo za štandardných podmienok.

 

Máte teda jednak spevnené postihnuté miesto, jednak je viac prekrvená a na rozdiel od klasickej bandáže nedochádza k zníženiu prietoku krvným riečiskom a lymfatickými cievami. To je dôvod, prečo sa čím ďalej častejšie upúšťa od tradičných obväzov a prechádza sa k tejpování. A nezáleží na tom, či je vaším cieľom preventívne spevnenie členku, liečenie výronu alebo obmedzenie bolestivosti pri ochorení zvanom artróza. Skúste teda nabudúce, až pôjdete niekam, kde viete, že budú namáhané vaše kĺby, nainštalovať na najviac zaťažené oblasti tejp a sami uvidíte, o ako výraznú zmenu sa bude konať a či stojí za to vyskúšať je opakovane.