Ako na bolesti kĺbov

Pri dnešnom sedavom zamestnaní väčšiny populácie dochádza k tomu, že ľudia majú čím ďalej menej pohybu, ktorý je pre poriadny a kvalitný život nevyhnutný. Preto začínajú s najrôznejšími športovými činnosťami tak, aby stratený pohyb nahradili. Avšak pre netrénovaný organizmus, ktorý veľakrát aj roky zaháľali, môže byť nárazový pohyb skôr deštruktívne. Z takéhoto športového zážitku sa potom stáva skôr nočná mora, a ak chce človek so športom vydržať, mnohokrát musí prekonávať bolesti kĺbov, svalov alebo šliach tak dlho, až sa stanú chronickými. Na všetky tieto problémy sú zaujímavou alternatívou  tejpy . Jedná sa o veľmi zjednodušené bandáže, ktoré nielenže spevní citlivé miesto, ale na rozdiel od bandáže majú ešte hojivý účinok. Vďaka jednoduchému princípu natiahnutie kože spoločne s tejp, a následnom vrátení do pôvodného stavu, kedy tejp udrží pokožku zvráskavenou.

 

Zvrásnená pokožka tak zostáva mierne oddelená od svalov a šliach a tým vytvára mierny podtlak. Ten zabezpečí zvýšený prívod krvi do tejto oblasti a tým zaručia jej lepšie zásobovanie živinami, prehriatie a vyplavením všetkých látok, ktoré potom môžu pôsobiť bolesť. Zaujímavou variantou cvičenie je napríklad balančná podložka, ktorá namáha a zaťažuje úplne celé telo vďaka tomu, že je neustále potrebné držať rovnováhu. Tým dochádza k zapojeniu prakticky všetkých svalových partií a kompenzuje sa tak pracovný čas strávený pri počítači. So zvýšenou záťažou potom dochádza k najrôznejším drobným problémom, ktoré môžu viesť až k zápalom šliach a iným komplikáciám. Preto sa tejpy a bandáže oplatí používať aj preventívne. Sú totiž kritické miesta, ktoré bývajú postihnuté najviac a pokiaľ budeme dbať preventívne na ich chránenie, budeme mať istotu, že sa nám cvičenie nezprotiví.

 

Samozrejmosťou je tiež následná regenerácia, ktorá je nevyhnutná pre poriadnej odpočinutie natiahnuté časti tela. Ak budete cvičiť intenzívne každý deň a nedoprajete svojmu telu dostatočný odpočinok, časom sa dočkáte akurát tak svalovej horúčky a pretrénovania. V tomto okamihu už vám nepomôže iba chladivý gél, ale budete musieť na nejakú dobu prestať úplne sa zaťažením svojho svalového a kĺbového ústrojenstva. Ak vaším cieľom bolo napríklad zabehnutie polmaratónu, môžete si byť istí, že prehnané každodenné tréningy vedú skôr smerom od vášho cieľa, než že by vás posúvali ústrety vytúženým métam. Dbajte preto neustále na prevencii zranení a doprajte svojmu telu dostatočný priestor pre odpočinok, aby sa vám šport nestal potom skôr nepríjemný zážitkom.